Dobrovolný svazek obcí Policka
Masarykovo náměstí 98
549 54 Police nad Metují
Největší vesnice polického panství Suchý Důl byla založena někdy v první polovině 13. století v údolí východně od Police nad vesnicí Ledhují při potoce Ledhujce. První písemná zpráva o Suchém Dole se nachází v listině krále Václava IV z roku 1395, kterou potvrzuje břevnovskému klášteru jeho výsady a celkový výčet městeček a vesnic, které náleží k jeho majetku. Privilegium mj. uvádí i přehled klášterního majetku v Polici – tj. klášter, městečko a kostel (farní?) a dále vyjmenovává vesnice, náležející k polickému klášternímu panství, mezi jinými i Suchý Důl („villa Suchdol“). V této listině je Police vůbec poprvéoznačena jako městečko („oppidum“), přičemž pro většinu uvedených vesnických lokalit je to jejich první písemná zmínka. Nejstarší urbář z roku 1406 uvádí pro Suchý Důl výměru 12 lánů a 4 pruty polností. Protože v prvotním osídlení náležel 1 lán každému, dá se předpokládat, že začáteční počet kolonizátorů činil asi 12. Z každého lánu polí se platilo 24 grošů ročně, dále se odvádělo po 1 ½ korci obilí, po dvou kuřatech a 12 vajec o Velikonocích. Hospodáři dále musili třikrát orat, vozit panské obilí do stodol, chodit na hon, dovézt do kláštera povoz dříví.
Někdy v letech 1360-1365 pronajal opat Diviš jakémusi Křížkovi v Suchém Dole poplužní panský dvůr – byl to statek, ještě dnes nazývaný „šolcovna“. Křížek nezanechal dědiců a dvůr přešel opět na klášter. Znovu byl prodán opatem Havlem Janu Holinkovi, který se stal ve vsi rychtářem. Kolem roku 1700 koupil suchodolskou šolcovnu Adam Ticháček. Výsady a povinnosti, spojené se suchodolskou šolcovnou jsou vypsány na šesti privilegiích (hamfeštech), které uchovává rod Ticháčků, který zde hospodaří dodnes.
V Suchém Dole byla založena škola již roku 1788. Zprvu se vyučovalo až do roku 1821 v obecní chalupě. Školní budova byla postavena roku 1821. v roce 1873 se škola stala dvoutřídní, nastal proto nedostatek učeben a rozhodnuto, starou školu zbořit a postavit novou. Roku 1879 byla nová škola dokončena a 12. října slavnostně vysvěcena. Tato budova slouží jako škola dodnes.
Revoluční rok 1848 přinesl i Suchému Dolu hodně význačných změn. Byl vydán zákon o zrušení poddanství a robotních břemen, zákon o vyvázání z poddanství. Po vydání zákona o prozatímním zřízení obecním se stal Suchý Důl rovnoprávnou a samostatnou obcí, která v obvodu svého katastrálního území svobodně rozhodovala ve věcech vlastní samosprávy. Byla příslušná k politickému okresu Broumov, k soudnímu okresu Police nad Metují. K obci byla připojena jako osada i mnohem později obec Slavný, založená opatem Janem Chotovským roku 1561.
Roku 1883 postavil Václav Ticháček v lese, zvaném Ochozský kapli k poctě Panny Marie Lurdské. Od této doby se v obci koná pouť, při které celá obec putuje v průvodu k této kapli.
Rok 1962 se stal pro obec svým způsobem velmi významný: dne 10. srpna spatřila 14letá dívka Kristina Ringlová ze Suchého Dolu v šolcově lese stát jakousi tajemnou postavu, později označenou jako Pannu Marii, což zahájilo sérii záhadných zjevení. Zjevení vyvolalo nebývalý zájem věřících i přes odmítavý přístup církve a úřadů. V dubnu 1893 byla poblíž zahájena stavba křížové cesty, dne 18. května 1893 byla na místě prvních 11 zjevení postavena socha P. Marie. V roce 1897 byla na místě prvního zjevení, kde již stála socha P. Marie od sochaře Kricnara z Petrovic, postavena dřevěná kaple. Postavil ji Lambert Mrnka z Police (n. Met.) společně s najatými tesaři. Později byla přistavěna věžička a zavěšen zvon.
V obci byly tři hostince (Sochůrkův, Luňáčkův a Holubův). Rovněž zde byly tři mlýny. První mlýn, zvaný „horní“, později Foglarův, byl vrchností postaven již roku 1710, spolu s rybníčkem pro pstruhy. Ve mlýně se mlelo, pekl chléb, který se rozvážel. Mlýn byl zrušen roku 1950. Rovněž k „šolcovně“ patřil svobodný mlýn. Třetí mlýn byl postaven roku1808. Náležela k němu pila, mlelo se obilí, pekl chléb, který se přímo prodával.
V roce 1843 měl Suchý Důl (z německého Dürrengrund) 753 obyvatel v 93 domech. Roku 1921 činila plocha katastru obce Suchý Důl 959 ha, obec měla 149 domů a 692 obyvatel; z toho 621 osob národnosti české, 7 německé. Vyznání 497 katolíků, 85 církve českomoravské, 3 evangelické a 43 bez vyznání.